شنبه , ۱ مهر ۱۳۹۶
خانه / خدمات ما / آموزش / دانستنی های نمایشگاهی

دانستنی های نمایشگاهی

متنی که مطالعه خواهید کرد گزارشی از تحقیق گروهی ده نفره از وضعیت نمایشگاه ها در ایران میباشد

که امیدواریم بتواند راهنمای مناسبی جهت پیشبرد اهداف اقتصادی در کشور گردد.

مشارکت و حضور در نمایشگاه ها

مقدمه :

رسیدن به بازارهای گسترده جهانی ، مستلزم حرکت به سوی اقتصاد باز ، به کارگیری استراتژی های

جهش صادراتی و نگاه مدبرانه به نیازها و خواسته های مشتریان گوناگون در بازارهای مختلف می باشد.توفیق در دستیابی به این هدف ، نیازمند حضور پررنگ بخش خصوصی و نیز بخش های وابسته دولتی در بازارهای مختلف می باشد. یکی از سکوهای بسیار مهم در معرفی و شناسایی توانمندی ها و قابلیت های فنی واحدهای تولیدی و خدماتی ، نمایشگاه ها می باشند.

نمایشگاه ، مرکزی برای تبادل اطلاعات و دست یافتن به پدیده های نوین علم و صنعت و انتقال فناوری است. مشارکت در نمایشگاه باعث میشود تا توانمندی واحدها و بنگاه های مختلف تولیدی به معرض نمایش گذاشته شود و زمینه برای دست یافتن به بازارهای جدید فراهم گردد.

در تعریفی گویا و کوتاه ، نمایشگاه را می توان تبلیغ زنده نامید ، زیرا در نمایشگاه عواملی چون تولید کننده ، توزیع کننده ، مصرف کننده و کالا یا خدمات در یک زمان و مکان مناسب گرد هم می آیند. نمایشگاه مکانی جهت به نمایش گذاردن توانمندی ها و پیشرفت های یک منطقه یا کشور در زمینه های گوناگون است ، همچنین برگزاری نمایشگاه موجب افزایش و بالا رفتن سطح اطلاعات و دانش عمومی، علمی و فنی بازدیدکنندگان می گردد.

در جهان امروز به طور کلی نمایشگاه ها صرفاً به خاطر اهداف تجاری برگزار نمی گردد، به همین دلیل، میزان موفقیت یک نمایشگاه را با ارزش قراردادهایی که در طول برپایی نمایشگاه منعقد میگردد ، ارزیابی نمی کنند، زیرا دستاوردهای یک نمایشگاه وسیع تر و گسترده تر از مبادلات تجاری است که در جریان دایر بودن نمایشگاه، میان تجار و غرفه داران صورت می پذیرد . ایجاد تفاهم و دوستی و گفتگو میان ملت ها از جمله این دستاوردها است. امروزه اغلب کارشناسان امور تبلیغات وبازاریابی ، نمایشگاه ها را از مهمترین شیوه های بازاریابی تلقی میکنند و با ذکر دلایلی ثابت می کنند که بازده مستقیم شرکت در یک نمایشگاه چندین برابر هزینه های انجام شده و نتایج آن نیز بسیار چشمگیرتر از روش های تبلیغی دیگر است . برای مثال ، در هرسال شرکت های آلمانی حدود پنج میلیارد یورو را صرف شرکت در نمایشگاه های گوناگون میکنند. در ایالات متحده آمریکا نیز، شرکت ها برای رسیدن به اهداف خود بهترین روش را جهت بازایابی ، حضور در نمایشگاه می دانند به گونه ای که در تخصیص بودجه ، ۱۴ درصد را صرف شرکت در نمایشگاه ۹ ، درصد را به مکاتبه پستی با مشتریان و فقط ۵/۱ درصد از بودجه را صرف تبلیغ به روش های دیگر میکنند. لذا نمایشگاه یکی از ابزارهای بازاریابی و ایجاد ارتباط است که تحت تاثیر چهارعامل تبلیغات ، فروش حضوری و رفتن به سوی مردم ، روابط عمومی و تشویق و ترغیب و پیشبرد فروش قرار می گیرد.همچنین بررسی ها نشان میدهد ارتباطی که در یک نمایشگاه میان غرفه دار و بازدید کننده برقرار می شود ،می تواند تا دو سال بعد از نمایشگاه همچنان دوام داشته و تاثیر گذار باشد. در حال حاضر ، نمایشگاه از شکل ابتدایی گذشته اش بسیار فاصله گرفته و کارکردهای آموزشی ، تبلیغاتی و اطلاعاتی آن ، بسیار اهمیت پیدا کرده است. حضور در نمایشگاه از جمله فعالیت هایی است که در زمینه بازاریابی مقرون به صرفه است و در آنجا شرکتها فرصتی را برای دیدار و حضور در کنار مشتریان پیدا می کنند. شرکت کنندگان در نمایشگاه در مدتی محدود و معین و در مکانی با تسهیلات و امکانات مناسب ، فرصت های بی شماری را برای تحقیق و بررسی وضعیت بازار، دیدار با رقبا و تماشای آخرین دستاوردها در زمینه های گوناگون به دست می آورند . خریداری که از نمایشگاه بازدید میکند در واقع این فرصت را دارد تا محصولات را از نزدیک ببیند، لمس کند و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد، یعنی کارهایی را انجام دهد که حتی تلفن و یا اینترنت چنین امکانی را برای او فراهم نمی آورد.در حال حاضر ، کشورهای پیشرفته جهان با اصول و مقررات سازمان تجارت آشنایی کافی دارند و روشهای نوین تبلیغات و بازاریابی ، سیستم بسته بندی صادراتی ، اصول و فنون مذاکرات و قراردادهای بازرگانی ، استانداردها و مکانیزم های ورود به بازارهای جهانی را به خوبی می شناسد و از ساختار بازارهای مختلف و ویژگی های اقتصادی، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی کشورهای هدف آگاهی کامل دارند . در نتیجه میزان موفقیت هر شرکت یا کشور در امر صادرات ، بستگی به پارامترهای یاد شده بالا دارد که جزو رسالت های مهم نمایشگاه به شمار میرود.

فصل یکم

بررسی سیر تکاملی نمایشگاه ها

امروزه نمایشگاه نسبت به بازارهای گذشته ، دچار تغییرات چشمگیری شده است. درآن زمان ، بازار کانون اصلی فروش کالا و ارائه اطلاعات و خدمات بشمار می رفت ، البته نمایشگاه های آن زمان محدود و ساده بود ، تکامل بازارهای محلی ، هسته های اولیه تشکیل نمایشگاه های منطقه ای را فراهم کرد و به تدریج نمایشگاه بین المللی بوجود آمد. با آغاز رنسانس در اروپا و تحولات سریع دانش و صنعت ، رفته رفته بر حجم کالاها و تولیدات اضافه شد و به منظور یافتن بازاری جهت فروش آن کالاها ، برگزاری نمایشگاه مورد توجه بیشتری قرار گرفت و با توسعه تجارت بین الملل ، نمایشگاه از جایگاه ویژه ای در میان ملل مختلف جهان برخوردارگشت.

تاریخچه برگزاری نمایشگاهها و سیرتکامل آن درجمهوری اسلامی ایران

تا قبل از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ ، نمایشگاه های بسیار محدودی فقط در شهر تهران برگزار می شد که حاصل برگزاری آنها ، ورود سیل آسای کالاهای خارجی به ایران بود با شروع جنگ تحمیلی عراق ، به دلایل مشکلات ناشی از جنگ و محدود بودن اقلام صادراتی ، ضرورت تبلیغات و بازاریابی برای صادرات و برپایی نمایشگاه های گوناگون چندان احساس نمی شد ، اما بعد از پایان جنگ ، نیاز به بازسازی صنایع و اولویت دادن به توسعه صادرات موجب گردید که سیاست های دولت به سمت توسعه صادرات غیرنفتی و اجرای سیاست جهت صادرات سوق پیدا کند. در چنین شرایطی ، جایگاه و نقش نمایشگاه ها ، به عنوان مهمترین ابزار بازاریابی و نفوذ به بازارهای بالقوه و تحت تاثیر قراردادن خریداران خارجی مورد توجه قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب در ۲۸ شهریور ۱۳۵۹ با حضور ۱۵ کشور خارجی هفتمین نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید از جمله تفاوت های این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه های سالهای قبل از انقلاب این بود که بنا به درخواست ایران کشورهای خارجی شرکت کننده به جای ورود کالاهای لوکس و تجملی سعی کنند ، کالاهای تولیدی ، صنعتی و واسطه ای خود را به نمایش بگذارند. پس از برگزاری چندین دوره نمایشگاه بین المللی بازرگانی عمومی در تهران سرانجام تصمیم گرفته شد تا در تهران برگزاری نمایشگاه های بین المللی بازرگانی عمومی به دلایلی از جمله بروز مشکلات ترافیکی ، حمل و نقل و شلوغ شدن بیش از حد سالن ها از جمعیتی که صرفا جهت سرگرمی به نمایشگاه می آمدند ، کمبود فضای نمایشگاهی و دلایلی از این قبیل متوقف گردد و از سوی دیگر به منظور رشد اقتصادی مناطق دیگر و معرفی و تقویت توانمندی های استان های دیگر کشور ، کار برگزاری نمایشگاه های بین المللی بازرگانی عمومی در مراکز استان ها دنبال شود. لذا هم اکنون در برخی از استان ها از جمله تبریز ، مشهد ، اصفهان ، شیراز ، کیش و . . . در هر سال چندین نمایشگاه در سطح ملی و بین المللی برگزار می گردد. این نمایشگاه ها به صورت منظم برگزار و سال به سال با استقبال بیشتری از سوی شرکت های داخلی و خارجی روبرو می شوند . از سال ۱۳۷۹ به بعد با پی بردن به نقش و اهمیت نمایشگاه های تخصصی در پیشبرد اهداف کلان اقتصادی به جای برگزاری نمایشگاه بین المللی ، نمایشگاه تخصصی در زمینه های مختلف برگزار می گردد.

 

برای مطالعه بیشتر فصل های بعدی فایل pdf کامل مقاله را دانلود کنید

همچنین ببینید

ایونت موفق چه ایونتی است؟!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*