شنبه , ۱ مهر ۱۳۹۶
خانه / آخرین اخبار / سمینار چیست؟

سمینار چیست؟

بسیاری از ما وقتی مقابل عناوینی چون همایش، سمینار، ورکشاپ و… قرار می‌گیریم، معنی آن‌ها را دقیقا نمی‌دانیم. مثلا شما فکر می‌کنید معنی سمینار چیست؟

در واقع، سمینار به نوع خاصی از رویدادها گفته می‌شود که در آن یک یا چند نفر سخن‌ران و ارائه‌دهنده‌ی اصلی وجود دارند و درمورد یک موضوع خاص صحبت می‌کنند. معمولا در سمینارهای موفق، سایر شرکت‌کنندگان نیز در بحث اصلی مشارکت می‌کنند و ارائه‌دهندگان اصلی بیش‌تر نقش تسهیل‌گر و هدایت‌کننده‌ی بحث‌ها را ایفا می‌کنند. گاهی اوقات این مشارکت صرفا به پرسش و پاسخ میان شرکت‌کنندگان و سخن‌رانان محدود می‌شود.

شاید ملموس‌ترین رویدادهایی که با عنوان سمینار برگزار می‌شوند و درموردشان می‌شنویم، رویدادهایی با عنوان سمینار کارشناسی ارشد هستند که در آن‌ها دانشجوی کارشناسی ارشد در انتهای دوره‌ی آموزشی خود به تحقیق درمورد یک موضوع خاص می‌پردازد و در یک سالن و در جمع اساتید و سایر دانشجویان به توضیح درمورد آن می‌پردازد و در انتها به سوالات آن‌ها پاسخ می‌دهد.

اهداف برگزاری سمینار

هر سمینار می‌تواند یک یا چند هدف عمده داشته باشد. مثلا در یک سمینار با هدف تحصیلی، حاضرین به بحث و تبادل نظر درمورد یک مسئله‌ی آکادمیک می‌پردازند تا بتوانند اطلاعات بیش‌تر و البته عمیق‌تری درمورد آن به دست بیاورند و به نتایج جدیدی برسند. در سیمنارهای آموزشی هم مشابه همین اتفاق رخ می‌دهد. مثلا یک عده دور هم جمع می‌شوند تا درمورد یک موضوع خاص مثلا سرمایه‌گذاری در بورس بیش‌تر بدانند.

برخی از سمینارها در کنار اهداف آموزشی، اهداف انگیزشی هم دارند. یعنی می‌خواهند به شرکت‌کنندگان انگیزه‌ی انجام یک کار خاص را بدهند. مثلا یک سمینار در حوزه‌ی کارآفرینی می‌تواند هدف خود را این‌طور تعریف کند: تشویق افراد به شروع کسب‌وکارهای کوچک و جدید.

تفاوت سمینار و ورکشاپ

تفاوت اصلی میان سمینارها و ورکشاپ‌ها این است که سمینار معمولا جنبه‌ی آکادمیک پررنگ‌تری دارد و به اندازه‌ی ورکشاپ‌ها روی تجربه کردن تاکید ندارد. ورکشاپ‌ها معمولا کم‌تر رسمی هستند و در آن‌ها از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود تا با مشارکت جدی در جریان برگزاری ورکشاپ، درمورد موضوع آن یاد بگیرند. در طول برگزاری ورکشاپ، شرکت‌کننده یک مهارت جدید را با راهنمایی مدرس دوره فرا می‌گیرد و قادر به اجرای آن می‌شود. اما در سمینار لزوما چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و چند متخصص درمورد یک موضوع مشخص صحبت می‌کنند و سپس با سایر حاضرین به تبادل نظر می‌پردازند.

 

  • جمع‌بندی:

 تعریف سمینار چیست؟

یک نوع رویداد با یک یا چند سخنران که معمولا با هدف آموزش و اطلاع‌رسانی یا انگیزه‌بخشی به افراد در یک حوزه‌ی خاص برگزار می‌شود. سمینار معمولا جنبه‌ی آکادمیک پررنگ‌تری دارد.

 

 

 

با تشکر از دپارتمان تحقیق و توسعه و با امید به اینکه این اطلاعات مثمر ثمر قرار بگیرد

همچنین ببینید

راهکارهای معرفی همایش

پس از مشخص شدن زمان و محل برگزاری همایش میبایست به معرفی همایش بپردازید. موارد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*